Wyszukiwanie

Szukaj...

Przekaż darowiznę

Stowarzyszenie utrzymuje się ze składek członkowskich i darowizn. Przekaż darowiznę na cele statutowe.

Odwiedź Szymonka i Dawidka

Wycofane szczepionki i monitorowanie stanu zdrowia dzieci

W dniu 18 lipca 2013 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał w trybie pilnym dwie serie szczepionek:

Euvax B, szczepionkę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B – numer serii UFA 12001
Tripacel, szczepionka przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi - numer serii C4007 AK


W/w szczepionki były podawane dzieciom co najmniej od 09.2012 r. 
Szczepionki wycofane zostały z obrotu na terenie całego kraju ze względu na nie spełnienie wymagań i niehomogenność. Niehomogenność oznacza niejednorodność, mogło to np. wynikać z nieprzestrzegania zasad zachowania ciągu chłodniczego podczas przechowywania lub transportu albo obecności zanieczyszczeń w szczepionce.

Decyzje GIF: http://www.gif.gov.pl/rep/gif/pdf-y/WC/2013/WC_2013-07-18-056.pdf
http://www.gif.gov.pl/rep/gif/pdf-y/WC/2013/WC_2013-07-18-057.pdf

W związku z wycofaniem w/w dwóch serii szczepionek, ze Stowarzyszeniem skontaktowało się kilkadziesiąt osób, których dzieci były szczepione tymi seriami Euvax B i Tripacel od 11.2012 r. Znaczna część z nich zaobserwowała u swoich dzieci poważne problemy zdrowotne /często zapalenia oskrzeli, problemy skórne, problemy jelitowe a także objawy ze strony układu nerwowego - drżenie kończyn, obniżenie napięcia mięśniowego oraz bezdechy, tachykardię/. 

Stowarzyszenie STOP NOP, bardzo niepokoi liczba tych przypadków, na stosunkowo niewielką grupę osób. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich zaszczepionych w Polsce dzieci, Stowarzyszenie STOP NOP prosi Państwa o poinformowanie rodziców o zaistniałej sytuacji oraz zwraca się z apelem do rodziców o obserwowanie stanu zdrowia swoich dzieci.

Jeśli rodzice zaobserwowali pogorszenie się stanu zdrowia u swojego dziecka*, bezpośrednio po podaniu szczepionki lub w późniejszym okresie prosimy o poinformowanie lekarza o fakcie możliwego związku z podaniem szczepionki z wycofanej serii oraz kontakt ze Stowarzyszeniem.

Radzimy również, aby rodzice dzieci z problemami zdrowotnymi po wycofanych szczepionkach:

1. Poprosili o kopię dokumentacji medycznej z przychodni i szpitali gdzie było leczone dziecko (mają do tego prawo zgodnie z Ustawą o prawach pacjenta) 

2. Pisemnie powiadomili lekarza o możliwym związku problemów zdrowotnych ze szczepieniem. 

3. Powiadomili urzędy: Główny Inspektorat Sanitarny Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , Państwowy Zakład Higieny Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , Ministerstwo Zdrowia Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , Główny Inspektorat Farmaceutyczny Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  

4. Rozważyli możliwość złożenia doniesienia do prokuratora gdy lekarz nie wywiązał się z ustawowego obowiązku zgłoszenia niepożądanego odczynu poszczepiennego i późniejszych powikłań do odpowiednich służb, oraz dołączenie się do pozwu zbiorowego rodziców poszkodowanych dzieci (prosimy o kontakt Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ).


Najnowsze informacje na Facebooku - https://www.facebook.com/stowarzyszeniestopnop

Na naszym profilu możecie się Państwo zapoznać z licznymi wpisami zaniepokojonych rodziców. Szokujące jest, to że w Polsce nie ma procedur monitorowania stanu zdrowia dzieci szczepionych wycofaną serią szczepionki! 

Do dzisiaj Stowarzyszenie nie uzyskało odpowiedzi na następujące pytania:
1. Co ma zrobić rodzic dziecka zaszczepionego wycofaną serią szczepionki, u którego wystąpiły problemy zdrowotne?
2. Co ma zrobić rodzic gdy lekarz odmawia zgłoszenia tego dalej (np. jako niepożądany odczyn poszczepienny lub późniejsze powikłanie po podaniu wadliwej szczepionki)?
3. Jakie potwierdzenie tego zgłoszenia może otrzymać?
4. Jakie niepożądane objawy mogą wystąpić po podaniu niehomogennej szczepionki?
5. Jakie problemy zdrowotne mogą wystąpić w terminie późniejszym?
6. Kto za to odpowiada i powinien wypłacić odszkodowanie gdy zostanie udowodniony związek przyczynowy problemów zdrowotnych z podaniem szczepionki?
7. Jakie są procedury gdy dziecko otrzyma wycofaną serię po dacie wycofania 18.07.?
8. Proszę o więcej informacji na temat przyczyn wycofania serii szczepionek?
9. Jakie podstawy prawne regulują procedury w sytuacji wycofania szczepionki?
10. W jaki sposób jest monitorowany stan zdrowia dzieci szczepionych wycofaną serią szczepionki?

Pierwsze pismo w sprawie m.in. problemu z rejestracją niepożądanych odczynów poszczepiennych Stowarzyszenie złożyło dwa lata temu w Ministerstwa Zdrowia. Dwa miesiące temu otrzymaliśmy od Ministerstwa Zdrowia informację, że nikt specjalnie nie monitoruje stanu zdrowia dzieci szczepionych wycofanymi seriami szczepionek, ponieważ istnieje system zgłaszania NOP, który według naszej opinii i świadectw wielu rodziców prawie nie funkcjonuje. 

Do dzisiaj, pomimo rozmów telefonicznych, Stowarzyszenie nie uzyskało odpowiedzi na w/w pytania, które zostały wysłane drogą elektroniczną do kilku instytucji 22.07.2013 r. 

*Oprócz ryzyka związanego z wycofanymi seriami , u dzieci zaszczepionych mogą wystąpić Niepożądane Odczyny Poszczepienne wynikające z samego działania szczepionki, błędu kwalifikacji lub podania szczepionki oraz innych czynników. 

Polecamy również zapoznanie się z poniższymi linkami, które pomogą podejmować świadome decyzje dotyczące szczepień.
1. Ulotki i skład szczepionek http://www.stopnop.pl/szczepionki/75-ulotki-i-sklad-szczepionek
2. Lista NOP z rozporządzenia Ministra Zdrowia http://stopnop.pl/prawo/23-zalacznik-nr-1-rodzaje-i-kryteria-rozpoznawania-nop
3. Powikłania neurologiczne po szczepieniach 

http://zdrowedzieci.blox.pl/resource/dr_Sienkiewicz__Powiklania_neurologiczne_po_szczepieniach.pdf

4. "Ignorowane i zapomniane fakty o szczepieniach" http://faktyoszczepieniach.wordpress.com/

5. "Szczepienia w pytaniach i odpowiedziach dla myślących rodziców" 

  http://ekoszczepienia.pl/97/