Wyszukiwanie

Szukaj...

Przekaż darowiznę

Stowarzyszenie utrzymuje się ze składek członkowskich i darowizn. Przekaż darowiznę na cele statutowe.

Odwiedź Szymonka i Dawidka

Jak zgłosić niepożądany odczyn poszczepienny?

Czy wiesz, że szczepienie może wywołać niepokojące objawy u Twojego dziecka, jak np.gorączka, drgawki, a nawet zapalenie opon mózgowych? Urzędnicy sa zobligowani przez przepisy prawne do ich rejestrowania (niestety tylko tych, które wystąpiły do 6 tygodni i do roku po szczepieniu przeciw gruźlicy).

Jeżeli Twoje dziecko było ostatnio szczepione, i zaobserwowałeś u niego choćby najmniejsze pogorszenie stanu zdrowia, masz do czynienia z niepożądanym odczynem poszczepiennym (NOP).

Twój lekarz ma obowiązek zgłaszać wszystkie przypadki NOP do sanepidu, bo pozwala to monitorować bezpieczeństwo szczepionek i lepiej chronić zdrowie dzieci.

Niestety lekarze zgłaszają tylko niewielki procent rzeczywistych powikłań i niepożądanych odczynów poszczepiennych.

W rezultacie trwamy w mylnym przekonaniu, że szczepionki są wyjątkowo bezpieczne, a powikłania poszczepienne zdarzają się raz na milion. 

Dlatego w razie wystąpienia NOP:

1. Poproś o kopię dokumentacji medycznej dziecka lub swojej (masz do tego prawo zgodnie z Ustawą o prawach pacjenta, uwaga - musisz pokryć koszty ksero w kwocie 0,60 zł za stronę A4).

2. Wyślij skargę do sanepidu w swoim mieście, jej wzór jest dostępny tutaj

3. Rozważ walkę o odszkodowanie w sądzie. 

CO JESZCZE MOŻESZ ZROBIĆ???

Zaproś do tego wydarzenia na Facebooku wszystkich swoich znajomych, którzy mają dzieci oraz sami korzystają ze szczepień. Musimy wziąć sprawy w swoje ręce, bo nie możemy liczyć ani na urzędników, ani na lekarzy. 

Zgłoszenie NOP to więcej, niż nasz społeczny obowiązek! Zgłaszając NOP w mądry sposób chronisz zdrowie swojego dziecka i innych dzieci w Polsce. Dosyć milczenia!!! 

CO TO JEST NOP?

Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie niepożądanych odczynów poszczepiennych oraz kryteriów ich rozpoznawania.

Szczegółowe rodzaje i kryteria niepożądanych odczynów poszczepiennych z rozporządzenie MZ o NOP.

WIĘCEJ: Bilans zysków i strat programu szczepień.