Cynizm może wpłynąć na twoje zdrowie i karierę

0

Są takie czasy, że każdy jest cyniczny i krzykliwy. Bo pewnie masz współpracownika, który regularnie „choruje” w poniedziałki, albo dziewczynę, która w ostatniej chwili odwołuje wspólny program. W takich przypadkach oczywiście wiesz o co chodzi i nikt nie wbije Ci do kieszeni Twojego zdania. W tym artykule pokażemy Ci, dlaczego cynizm jest dla nas zły, dlaczego się rozwija, a nawet damy Ci test, dzięki któremu sprawdzisz, jak bardzo Cię to dotyczy (na wypadek, gdybyś sam nie wiedział).

Bycie cynikiem i zakładanie najgorszego o innych jest bardzo łatwe. Negatywne myśli mogą się do ciebie zakradać i jeśli nie będziesz uważać, po pewnym czasie będziesz reagować na wszystko w sposób kolanowy. A to może poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu. W badaniu przeprowadzonym w 2009 roku w USA na grupie ponad 90 000 kobiet stwierdzono, że cynizm, pesymizm i STOPNOP ogólnie negatywne myślenie znacznie zwiększają ryzyko zachorowania na raka i chorobę wieńcową, podczas gdy pozytywne spojrzenie na życie może oznaczać nawet osiem dodatkowych lat. Jest to znacząca różnica, która sprawia, że warto od razu zmienić nasze spojrzenie na życie.

Warto też zauważyć, że mówi się, iż cynizm może nawet zaszkodzić karierze.

Tak przynajmniej wynika z badań Olgi Stavrovej (Tilburg University) i Daniela Ehlebrachta (University of Cologne), którzy przeanalizowali dane 1146 Amerykanów, z którymi przeprowadzono ponowny wywiad dziewięć lat po pierwszym razie. Stwierdzili, że są to, ci, którzy byli najbardziej cyniczni, mieli tendencję do zarabiania mniej pieniędzy, a dziewięć lat później nadal zarabiali mniej niż idealiści.

Później powtórzono to z innymi badanymi, z krótszym odstępem czasu, i wyniki były takie same.Warto też zauważyć, że mówi się, iż cynizm może nawet zaszkodzić karierze.

Według ekspertów, cynizm to nic innego jak mechanizm obronny, maska, za którą można się schować, gdy sprawy nie idą tak, jak byśmy chcieli. Według psychologa klinicznego dr Lisy Firestone, badaczki tego zjawiska, za złośliwym zachowaniem stoją zazwyczaj urazy i złość. Jeśli nie potrafimy sobie poradzić z tymi negatywnymi emocjami, może to wypaczyć nasze podejście do spraw. Gdy zaczniemy działać cynicznie, wkrótce będziemy reagować w ten sam sposób na wszystko. Dlaczego to jest złe? Oprócz długoterminowych zagrożeń dla zdrowia, w krótkim okresie stajemy się samotni i nieszczęśliwi (co według nowego badania postarza nas nawet bardziej niż palenie). Ponieważ nie pozwalamy nikomu się do nas zbliżyć, ukrywamy nasze prawdziwe, wrażliwe ja za pomocą ckliwych uwag. Tak zabawne i dowcipne, jak możemy wydawać się na zewnątrz, możemy cierpieć w wieży z kości słoniowej, którą zbudowaliśmy dla siebie.

Czy podążamy za wzorcami?

Zdaniem psychologa, w większości przypadków podążamy za złym nawykiem lub wzorcem, np. za rodzicami (których znaki gwiezdne np. mogą mieć duży wpływ na naszą osobowość). Nie nauczyliśmy się radzić sobie z bardziej złożonymi sytuacjami, które wymagają zrozumienia i empatii, więc mamy tendencję do defleksji, idąc po najmniejszy opór. W rzeczywistości cynizm i uraza biorą się z posiadania nierealistycznych oczekiwań wobec innych i siebie samych, które nie mogą być spełnione.

Kiedy sprawy nie idą zgodnie z naszymi oczekiwaniami, stajemy się sfrustrowani i źli, co przykrywamy naszym flegmatycznym zachowaniem. Boimy się, że inni nas nie zrozumieją, bo sami często nie rozumiemy, dlaczego robimy to, co robimy. A znalezienie przyczyn jest bolesne: wymaga introspekcji i samopoznania, co często trwa latami i może być bardzo bolesne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj